17 August 2022 Wednesday
Bu hafta sonu bir taraftar olarak değil de bir sporsever olarak TV'nin karşısına oturdum, peş peşe İstanbulspor-Altay ve Samsunspor-Altınordu arasında oynanan play-off maçlarını izlemeye koyuldum.

44 yıl süren bir özlemi gidermenin verdiği huzur içerisindeydim. Süper lige bir bilet kalmıştı ve bu dört takım o biletin peşindeydi. Heyecan ve gerilim üst seviyedeydi. Güzel maçlar oldu ve finale Altınordu ile Altay kaldı.
Aslında favori gösterilen takımlar arasında yer alan  İstanbulspor’u bu maçların en isteksiz takımı olarak gördüm. Bir türlü kendisinden beklenen oyunu ortaya koyamadı. Kanımca İstanbulspor’un Altay’ı elemek gibi bir hedefi yoktu. İlk maçta İzmir’de 3-2 mağlup olmuştu , iki ayaklı maçlarda deplasmanda alınan tek farklı gollü mağlubiyet İstanbulspor için avantajlı bir skordu. Fakat bu avantajı sahaya yansıtamadılar. Akıllı oynayan Altay, 85.dakikada Deniz Kadah’ın golüyle maçtan 1-0 galip ayrılmayı ve adını finale yazdırmayı bildi. Bu maçta Orta Hakem Ali Palabıyık mükemmel bir yönetim gösterdi.
Play-off maçlarının ikincisi Samsunspor ile Altınordu arasında oynandı. Niye yalan söyleyeyim gönlüm hemşerimiz gibi gördüğüm Samsunspor’dan yanaydı ama olmadı. İzmir’deki maçtan 1-0 yenik ayrılan kırmızı-beyazlılar ilk dakikalardan itibaren Altınordu karşısında baskı kurmaya çalıştıysa da Altınordu sakin oyunuyla kendi isteklerini Samsunspor’a kabul ettirmeyi başardı. Bir de 32.dakikada Metehan ile golü bulunca Altınordu ilk devreyi büyük bir avantajla tamamladı (0-1)
İkinci devre başladığında iyice savunmada kalan Altınordu’nun karşısında maça asılan bir Samsunspor vardı sahada. 55.dakikada VAR kararı ile gelen penaltı atışını Nadir Çiftçi gole çevirince maç daha bir anlam kazandı (1-1). O andan 70.dakikaya kadar müthiş bir Samsun baskısı vardı ama yorgunluk belirtileri de yavaş yavaş görülmeye başlanmıştı. 78.dakikada Samsunspor’un yaptığı iki oyuncu değişikliği kırmızı beyazlıların tekrar vites yükseltmesini sağladı ve bunun karşılığını da 81.dakikada Yasin’in ayağından kazandığı gol ile gördü(2-1).
Bu andan itibaren de Altınordu kalecisi Erhan çıktı piyasaya. İlk maçta son dakikalarda kurtardığı penaltı ile gündem olan Erhan Erentürk Samsunda da müthiş bir maç çıkarttı.
Yenmeden atılacak bir gol Samsun’u finale çıkartacakken ve o amaçla kırmızı beyazlılar saldırırken kaleci Nurullah da artık orta sahayı geçip beklenen gole ortak olma çabası içerisindeydi. Ancak işler hiç de beklendiği gibi olmadı ve Altınordu’nun müthiş futbolcusu Enis Destan tam 60 metreden Altınordu’yu finale çıkaran golü Samsun’un bomboş kalesine gönderdi (2-2).
Kendi sahasında oynadığı önemli maçlarından hiçbirini kazanamayan Samsunspor bu maçta da başaramadı.
Çarşamba günü oynanacak finalin adı Altınordu-Altay. Süper ligi hak eden TFF 1. Ligin iki değerli takımı. Biri olduğuna tecrübe diğeri de gençlik. Benim gönlüm gençlikten yana…


GiresunsporAltınorduspor28altayÇotanaklar

Yazarın diğer yazıları

Erdem Gülertekin

Erdem Gülertekin

Yazarın tüm yazıları

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha